Report +
metody czyszczenia kanalizacji

Pipe Control Blog

Metody czyszczenia kanalizacji

W wielu przypadkach czyszczenie kanalizacji raz do roku nie wystarczy; potrzebne jest ono co najmniej dwa razy do roku. Usuwanie bowiem z obiektów kanalizacyjnych różnego rodzaju osadów i zanieczyszczeń powinno odbywać się regularnie, aby zapobiec odkładaniu się osadów oraz wszelkich zanieczyszczeń: tłuszczy, piasku oraz włókniny.

Istnieją trzy metody czyszczenia kanalizacji:

  • mechaniczna
  • biologiczna
  • ciśnieniowa

Metoda mechaniczna

Mechaniczna metoda czyszczenia kanalizacji polega na wprowadzeniu do niej specjalnej spirali, napędzanej elektrycznie.

Frezy, zapinane na początku spirali, a także łańcuch, które służą do usuwania osadów z tłuszczu, dobierane są w zależności od średnicy rur i rodzaju zanieczyszczeń. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, bowiem spirala doskonale radzi sobie z licznymi kolanami; używając łączonych udrożnimy jednorazowo nawet do 50 m kanalizacji.

Metoda biologiczna

Kolejną metodą udrażniania kanalizacji jest metoda biologiczna, inaczej bakteriologiczna, polegająca na wprowadzeniu do kanalizacji specjalnych szczepów bakterii, powodujących rozłożenie się nieczystości w przewodach. Jest to metoda, która nie jest stosowana samodzielnie, a stanowi uzupełnienie metody mechanicznej.

Metoda ciśnieniowa

Metoda ciśnieniowa to ostatnia z metod, stosowanych do czyszczenia kanalizacji. Jej zastosowanie możliwe jest po wprowadzeniu do kanalizacji specjalnego węża. Podaje on wodę pod ciśnieniem ponad 100 bar. Pamiętajmy o odpowiednim doborze dyszy na końcu węża. Jest ona bowiem kluczowa, gdyż służy do pozbycia się zalegających osadów, takich jak fekalia, tłuszcze oraz piasek.

Woda natomiast dystrybuowana jest poprzez pompę wysokociśnieniową ze zbiornika. Warto zdać sobie sprawę, że metoda ta najlepiej sprawdzi się podczas czyszczenia kanalizacji zewnętrznych, takich jak odcinki między studzienkami lub odcinki od studzienki w stronę budynku mieszkalnego bądź instytucji publicznej.

Skip to content