Report +
kanalizacje sanitarne

Pipe Control Blog

Jaki sprzęt wykorzystuje się do inspekcji kanałów sanitarnych?

Kanalizacje sanitarne oraz deszczowe to ważny element każdej posiadłości. Są to układy zbudowane z wielu elementów i poddane działaniom czynników mechanicznych oraz czynnika ludzkiego, które mogą przyczynić się do uszkodzenia instalacji. Wszystkie najważniejsze struktury są poza zasięgiem ludzkiego oka, dlatego do inspekcji kanałów należy wykorzystać specjalistyczny sprzęt.

Czyszczenie kanalizacji, próby szczelności oraz naprawy powinny zostać poprzedzone właściwie przeprowadzoną inspekcją kanałów i rur kanalizacji. Dzięki temu szybko znajdziemy problem i co za tym idzie, jego rozwiązanie. Zauważymy pęknięcia, nieszczelności, przesunięcia się rur, zidentyfikujemy zatory oraz sprawdzimy, czy w rurach nie znajdują się korzenie pobliskich roślin. Jaki sprzęt jest do tego potrzebny?

System wizyjny- najskuteczniejsze rozwiązanie

Rozwój branży inżynieryjnej pozwala nam na korzystanie z profesjonalnych usług inspekcji oraz diagnostyki kanalizacji. Najnowocześniejsze technologie oraz wysokiej jakości sprzęt pozwalają na szybkie wykrycie przecieków, blokad i zatorów kanalizacji. Stan techniczny sieci można monitorować z wykorzystaniem sprzętu służącego do inspekcji CCTV kanalizacji. Zyskuje on coraz większą liczbę zwolenników, ponieważ dzięki niemu cały proces jest szybki, niezawodny i efektywny oraz daje natychmiastowe rezultaty. Zestawy do inspekcji składają się zazwyczaj z wytrzymałych przewodów prowadzących o dużej szczelności uzupełnionych o stałe lub samopoziomujące głowice, kamery do stosowania w obrębie rury oraz prowadnic lub wózków. Kamera połączona jest zazwyczaj z lokalizatorami instalacji podziemnych oraz przesyła obraz do jednostki centralnej firmy obsługującej urządzenie. Dzięki temu możemy dokładnie zapoznać się z przekrojem instalacji oraz jej stanem, w szczególności w miejscu, gdzie podejrzewamy, że doszło do awarii. Urządzenia te powinny być obsługiwane przez osoby do tego przeszkolone z odpowiednim doświadczeniem, które mają wiedzę o tym, jak wprowadzić kamerę do przewodu kanalizacyjnego nie uszkadzając go i szybko przeanalizują obraz na ekranie monitora.

Dlaczego kamera?

Zastosowanie kamery ma ogromne znaczenie dla szybkiego i efektywnego rozwiązania problemu z instalacją. Dzięki niej poznajemy dokładny przebieg trasy kanalizacji, stopień zanieczyszczenia rur osadami typu piasek, błoto, szlam oraz sprawdzimy stopień rozrostu korzeni, które mogą powodować problemy z drożnością. Dzięki obrazowi na monitorze dostrzeżemy nieszczelności w połączeniach rur i połączeniach rur ze studzienką. Możliwość nagrywania obrazu stanowi uzupełnienie kontroli, które może przydać się przy następnych krokach podejmowanych przez właściciela nieruchomości czy posesji. Korzystając z firmy udrażniającej kanalizację, warto sprawdzić, czy posiada ona na wyposażeniu wózki samojezdne, które znacznie ułatwiają kontrolę kanalizacji nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki przeprowadzeniu inspekcji, o wiele łatwiej przeprowadzić czyszczenie kanałów, próbę szczelności, wyciąć widoczne korzenie, naprawić rury bez ich wykopywania czy przeprowadzić bezwykopową renowację kanałów.

Skip to content