Report +
Monitoring rur

Pipe Control Blog

Monitoring video kanalizacji – charakterystyka i zastosowanie

System rurociągów jest bardzo obszerny i znalezienie miejsca jego uszczerbku to niekiedy zgadywanie. Powstaje pytanie: co zrobić, gdy notorycznie pojawia się problem z zatykaniem? Czasem zdarza się, że zostały już podjęte jakieś kroki, by przeciwdziałać temu zjawisku, ale nie są one skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie inspekcja za pomocą monitoringu video kanalizacji.

Czy warto decydować się na użycie monitoringu kanalizacji?

Nie tylko warto, a nawet trzeba! Według polskiego prawa jest to zalecane działanie po instalacji kanalizacji. To sposób na znalezienie różnych wad i błędów wykonania. Dzięki monitoringowi video kanalizacji można wykryć:

  • przeszkody w postaci ciał stałych, które są zaskakująco często przyczyną niedrożności rur. To problem pojawiający się zarówno w starych, jak i w nowych systemach;
  • niewłaściwe spadki rur prowadzące do powstawania osadów, znacząco zmniejszających przepustowość;
  • uszkodzenia mechaniczne rur, które powodują duże spustoszenie, a jednocześnie są niełatwe do wykrycia bez przeprowadzenia inspekcji kamerą;
  • wystające uszczelki powodujące blokowanie się ciał stałych i w konsekwencji poważne awarie;
  • nieszczelność rur i ich połączeń. Kiedy rura ma małą średnicę, zdarza się, że wyciek pozostaje niezauważony. Wszelkie nieszczelności mogą prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych ściekami lub narazić właściciela domu na wyższe koszty, gdy do oczyszczalni trafi więcej ścieków.

Jaki sprzęt jest stosowany do monitoringu?

Kamera stosowana do inspekcji posiada różnego rodzaju głowice, pozwalające umieścić ją w rurach o małej i dużej średnicy. Możliwe jest ustawienie natężenia światła LED, co daje większą widoczność. Przewód takiej kamery może mieć nawet ponad 100 metrów długości. Dodatkowym atutem jest automatyczne poziomowanie obrazu, które utrzymuje widok ciągle w tej samej pozycji. Nie ma ryzyka, że dół rury na filmie znajdzie się u góry lub odwrotnie. Nadajnik pozwala zlokalizować umiejscowienie kamery. Możliwe jest przeprowadzenie zapisu filmu z inspekcji.

Skip to content